Земеделският министър очаква добра зърнена реколта

България продължава да е значим фактор на международния пазар на зърно
20
Земеделският министър очаква добра зърнена реколта
Снимка: Pixabay

Прибирането на зърнената реколта е български народен обичай и най-важният момент от битието на българския земеделец през годините.

Дългият път, от посетите през есента пшеничени зрънца до прибраната в складовете продукция, е свързан с много усилия, а жътвата е финал, който дава възможност на стопаните да почувстват радостта от своя труд", това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов при откриването на фестивала „Бялата жътва – за Земята, добруджанеца и хляба“, в община Тервел, цитиран от БГНЕС.

Той подчерта, че Добричкият регион, известен като житницата на България, има голямо значение за развитието на селското ни стопанство, защото формира огромна част от зърнопроизводството на страната ни. "България се утвърди като един от основните производители на пшеница не само в Европа, но и по света", каза аграрният министър. По думите му прилагат се съвременни агротехнически мероприятия при отглеждането на зърнените култури и повишена грижа за състоянието на почвите. Той заяви, че като резултат през последните пет години се отчита тенденция на задържане на средните добиви зърнени култури в страната.

"През тази година очакваме средните за страната добиви от пшеница да са близки до миналогодишните нива. По експертни оценки на Областните дирекции „Земеделие“, на база обследване на моментното състояние на зърнените култури, очакваме изключително добра реколтата, която да е повече от достатъчна за осигуряване на необходимите количества за вътрешна консумация, както и за износ", категоричен бе д-р Иванов.

Аграрният министър подчерта, че България продължава да е значим фактор на международния пазар на зърно, заемайки престижното 11-то място в света по износ на пшеница в над 30 държави през 2021 г. Той допълни, че пшеницата заема близо 20% от общия аграрен износ на България през 2021 г.

Министърът на земеделието заяви, че фестивалът в община Тервел, е средищно място, което откроява бит и традиции в едно и подчертава местната идентичност. Той допълни, че събитието се организира от МИГ "Тервел - Крушари" с финансиране по подхода Водено от общностите местно развитие, като по този начин се продължават местните традиции и се подкрепя тяхното предаване на идните поколения.

"Гордост е, че Вие, добруджанските земеделски производители сте запазили дългогодишните традиции и сте съхранили обичаите за жътвата и до днес. Гордост е, че сте запазили дългогодишните традиции и сте съхранили обичаите за жътвата и до днес.

Желая ви здраве, високи добиви, успешно прибиране на реколтата и плодородна следваща година!", заключи министър Иван Иванов.

Преди фестивалът министърът на земеделието посети земеделско стопанство със затворен цикъл на производство на млечни и месни продукти в с. Овчарово.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още по темата: зърнореколта
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
3
 
! Отговори
Хм преди 1 година
Пародия. Работя в голяма банка. Преди няколко дни на земеделците им преведоха помощи Ковид мярка. Напълно безвъзмезни. Не знам по какви критерии се определят размерите, ама за не особено големи фирми сумите бяха по 35 хил. Лева, 70 хил лв. 20 хил. Лв. Защо се чудих. От какво бяха засегнати земеделците? Работих си спокойно. Субсидии им дават за всеки декар и всяко животно. Субсидии за земеделска техника. Високи добиви. Високи цени. И накрая Ковид помощи. За някои няма нищо, а за други всичко.
14
0
 
8
 
! Отговори
Реалист преди 1 година
Много хубаво, че има добра реколта, но къде отиват приходите от нея? Каква е логиката мултимилионери, собственици на по над 10 000 дка земя да получават субсидии (тоест от нашия джоб)? Щом е имал пари да купи толкова много земя явно има с какво да си купи комбайн, трактор и торове. Субсидиите трябва да получават само собственици на до 2 000 дка земя или арендатори. Останките без субсидии и да плащат данък върху земята! Някой от б.клуците в парламента да е повдигал въпроса? Сетете се защо!!
13
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 4 Фактор сме, защото нашата пшеница е върхово качество. Изнася се на високи цени, а ни внасят фуражни екскременги от полша и украйна. Затова с брашно от магазина свестен хляб не става. Евентуално ако си намериш от някоя селска кооперация - тогава.
12
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 14няколко човека изкупиха земеделската земя и сега си печелят огромни пари.)))))))Това до някъде е вярно, защото познавам хора, които преди 25 години бяха обикновени хора но предприемчиви, изкупуваха земя за 50-100лв.декар, захванаха се със зърнени култури, вземат и под аренда, използваха грамотно субсидиите и сега са милионери.А, сулю и пулю които си продадоха земята изядоха и изпиха парите и сега злобеят срещу премприачивите хора.
11
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е докато ви лъгаха 30 години с простотиите които обичате тези същите няколко човека изкупиха земеделската земя и сега си печелят огромни пари.А вие дето много знаете и пишете по форумите щото сте много умни евтин и качествен хляб няма да видите.Ако имате малко пари идете в Сърбия да видите какво е бял хляб.
10
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кво ми фалите рашистите, че били на 1во или 2 ро място по износ, яле България , земя колкото човешка длан е на 11 место. Руските мързочи с огромната територия требе винаги да са първенци и да изнасят 90% от световния износ.
9
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А ще я продадат ли извън България??
8
2
 
8
 
! Отговори
1.60…? преди 1 година
това не означава обаче че хляба ше поевтинее !
7
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ОСНОВЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ СМЕ НОО ХЛЯБА СКЪП!!!
6
1
 
10
 
! Отговори
ъ преди 1 година
За обикновения потребител няма никакво значение дали реколтата е добра или не. Така или иначе и при двата случая цената винаги се вдига, така че кое точно е от значение за нас ?
5
1
 
10
 
! Отговори
до 5 преди 1 година
Е как с какво зърнарите ще си купят следващия модел на "Бентли" или ще си сменят яхтите.
4
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Световното производство на пшеница е над 700 милиона тона или по-точно казано е 800 милиона тона.
3
4
 
5
 
! Отговори
Don't worry бе преди 1 година
Лъжлив Киро и Крадлив Асан ще и видят сметката.
2
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Земеделският министър очаквал добра зърнена реколта. Е, и? Ако си българин кажи на българския народ с какво тази добра зърнена реколта ще намали цената на българския хляб и ще повиши благосъстоянието на българския гражданин?
1
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Световното производство на пшеница е над 700 милиона тона, интересно какъв фактор сме с нашите рекордни 7 милиона тона тоест около 1% за миналата година